Svi PMR446 uredjaji rade na istih osam kanala odnosno frekvencija. Svi imaju 0.5W snage i trajno ugradjenu antenu. Jesu li onda svi isti? I jesu i nisu. Najvaznije je da odgovaraju istom standardu tj. mogu medjusobno komunicirati ali razlike izmedju prizvodjaca i modela cine ih posebnima, vise ili manje upotrebljivima i namjenjenim raznim skupinama korisnika.
Navesti cu najvaznije razlike, one koje bi trebale biti odlujuci faktor prilikom izbora.
CIJENA.
Cijena svakako nesto znaci. Problem je sto moze znaciti nesto sto nam ne treba a da uredjaj jednostavno nema nesto nama vazno. Tako npr. Motorola XTN446 za svojih 1400 kuna nudi odlicno trajanje baterije, savrsen audio, menu i jednostavnost koristenja i prvi mi je izbor kada stvarno "samo" moram komunicirati ali ne skenira ctcss/dcs, velika je i teska i ne previse osjetljiva na signal. S druge pak strane, Ucom Twintalker 4710 nudi podesiv squelch, skeniranje ctcss-a ali monitor funkciju (otvoren squelch) ima skriven iza dugog pritiska na tipku scan a i tada ne ostaje ukljucen sto je u situacijama sa slabim signalom gotovo neupotrebljivo jer ako morate nekoga slusati s monitorom a treba vam dvije sekunde da ga ukljucite i to svaki put nakon sto vi nesto kazete, onda je to gotovo avantura u kojoj sigurno necete uzivati. Visom cijenom svakako nesto dobivamo ali ima i jeftinijih uredjaja koji nam mogu puno pruziti.
KONSTRUKCIJA/KVALITETA IZRADE
Iako uredjaj ne mora nuzno biti tenkovski gradjen poput Kenwooda TK-3201, bilo bi pozeljno da bude sto kvalitetniji, da ne ostaju ogrebotine na njemu, da ne pukne prilikom pada ali i da bude otporan barem na kapi kise. PMR446 uredjaji su rucni primopredajnici, namjenjeni najcesce koristenju na otvorenom i izlozeni su grubljem koristenju.
FUNKCIJE I NJIHOVA DOSTUPNOST
-ptt. ptt tipka je najcesce na lijevom boku uredjaja iako postoje i uredjaji na kojima se ta najvaznija tipka nalazi s prednje strane. Upravo s tom tipkom je povezana jedna dosta diskutirana funkcija koju najcesce nalazimo na Motorolinim uredjajima a to je ogranicenje vremena emitiranja signala (kod Motorole je to 60 sekundi). Neki uredjaji nemaju to ogranicenje, neki imaju podesivo a neki (vecina Motorola) tvornicki postavljeno.
-otvoreni squelch (monitor). Ovo smatram jednom od najvaznijih funkcija iako postoji cijeli niz korisnika i situacija kojima je potpuno nevazna. Radi se o tome da u granicnim slucajevima s vrlo slabim signalom squelch jednostavno ne otvara ili isprekidano otvara zvucnik i tada je vrlo tesko razumjeti sugovornika sto svakako vrlo lose utjece na komunikaciju. Otvaranjem squelcha slusamo kanal kao takav (bez kodova) zajedno sa sumom ali i signalom koji dolazi. Prednost je sto cujemo sve i najslabije signale i to kontinuirano. Sada vam je jasno zasto postoje situacije i korisnici koje monitor uopce ne zanima. Radnik na dizalici mora jasno i glasno cuti onoga u kamionu i ako mu pmr ne moze to pruziti onda ga nece ni koristiti. Razni uredjaji imaju specificna rjesenja ukljucivanja monitor funkcije. Meni se osobno najvise svidja ono na koje sam naisao kod Motorole a to je da kada ga jednom otvorim, squelch ostaje otvoren bez obzira sto emitiram (ptt ili call) jer ocito je da je komunikacija otezana i ne zelim ukljucivati monitor nakon svake recenice koju izgovorim.
-scan. Skeniranje se bitno razlikuje izmedju profesionalnih i amaterskih uredjaja iako postoje i neki vrlo "darezljivi" uredjaji koji imaju izbor nacina skeniranja. Skeniranje moze biti samo po kanalima kada uredjaj ne dekodira kodove (Motorola TLKR-T5 npr) ili uredjaj moze najprije skenirati kanale pa onda posebnom tipkom pokrecemo skeniranje kodova (Ucom Twintalker 6800 npr) zatim imamo "motorolasto" rjesenje skeniranja kanala s predefiniranim kodovima ili bez (ali ne dekodira) pa onda najgluplje rjesenje na koje sam naisao na (inace odlicnom) Kenwoodu UBZ-LJ8 kada sve kanale skenira na zajednickom kodu i za kraj imamo amaterima najzanimljivije rjesenje skeniranja svih kanala s dekodiranjem kodova.
-apo. Automatic Power Off je zanimljiva funkcija koja jednostavno iskljuci uredjaj ako se ne koristi neko vrijeme sto moze sprijeciti nezeljeno praznjenje baterije. Svi uredjaji s ovom funkcijom imaju podesivo vrijeme nakon kojeg se uredjaj iskljucije ali i (naravno) mogucnost iskljucivanja funkcije. Iako prakticna, nikad ju nisam koristio..
-vox i room monitor. Vox je jednostavna funkcija koja aktivira emitiranje kada pocnemo pricati, bez pritiskanja push-to-talk tipke. Prakticno u nizu situacija. VOX je najcesce podesiv u nekoliko nivoa. Room monitor je zapravo zamisljen kao funkcija za nadgledanje beba dok spavaju. Emitiranje se aktivira glasom (VOX) ali je iskljucen prijem, tako da ne probudimo dijete. Iako je na svim uredjajima (koje sam testirao) VOX podesiv, postoje velike razlike u najnizoj osjetljivosti.
-zakljucavanje tipki. Ovo je jedna vrlo prakticna funkcija iako postoje uredjaji na kojima su tipke ili dovoljno tvrde ili su uvucene pa nema ni potrebe za zakljucavanjem.
-out of range je funkcija koja nas alarmira u slucaju da upareni uredjaji izadju iz podrucja komunikacije. Sustav radi na principu da upareni uredjaji (istog proizvodjaca) u vremenskim intervalima sami komuniciraju (sto korisnik ne cuje) i zvucnim signalom alarmiraju korisnika u slucaju da to vise nisu u stanju. Rijetki uredjaji imaju ovu zgodnu ali pomalo nepotrebnu funkciju.
-sat. Nije kratica :) Neki uredjaji imaju sat i to mi se svidjelo.
BATERIJE
Uredjaji se dijele na one koji koriste neke standardne (AA ili AAA) baterije i na one koji koriste specificne baterijske blokove. Vecina amaterskih ali i profesionalnih uredjaja koji koriste svoje baterijske blokove imaju mogucnost koristenja i standardnih baterija (sa ili bez adaptera). Iako su tezi ipak bih prednost dao uredjajima koji koriste AA baterije, prije svega zbog kapaciteta ali i vece dostupnosti. Vazno je spomenuti da zbog razlike u naponu, uredjaji koji imaju mogucnost rada na AA ili AAA baterijama, najvecu snagu od 0.5W postizu samo s alkalnim baterijama.
KONTROLA GLASNOCE
Glasnocu zvucnika mozete kontrolirati potenciometrom ili tipkama. Veliku prednost dajem potenciometru pogotovo ako uredjaj bez potenciometra i na najtisem polozaju ima preglasan zvuk (Ucom Twintalker 6800)
SQUELCH
Moze biti podesiv, tvornicki namjesten ili automatski (ne znam kako i sto radi ali ima ga Motorola T5 i nije neka ludnica). Ima uredjaja s jednostavno preniskim podesenim squelcom i zvucnik se otvara na svaku glupost (Ucom TT6800)
OSJETLJIVOST NA SIGNAL
Radi se o sposobnosti uredjaja da bolje ili losije prima signal. Razlike izmedju uredjaja su vrlo velike. Iako je logicno u praksi se nije pokazalo da nuzno ima veze s duzinom antene. PMR446 je namijenjen komunikaciji na malim udaljenostima i velika osjetljivost moze zanimati jedino amatere prilikom "vadjenja masti" svojim uredjajima prilikom DX-anja.
I to bi ukratko bilo to.
Prvi hrvatski blog namijenjen zaljubljenicima u slobodu komuniciranja i kretanja. PMR uredjaji omogucuju upravo to. Njihova neovisnost o skupoj infrastrukturi mobilnih operatera cini ih superiornima u besplatnoj komunikaciji. Potpuno besplatno koristenje PMR uredjaje stavlja na vrh s kojega ih GSM nikada neće potisnuti.
KANAL ZA POMOĆ / POZIVNI KANAL
EMERGENCY CH / CALLING CH
CH8
PMR446 HRVATSKA JE POSTAO. OVAJ BLOG SE VISE NECE OBNAVLJATI NOVIM SADRZAJIMA. pmr446hrvatska.tk
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
Да, вероватно тако да је
Post a Comment