Opisati cu vrlo jednostavan test kojeg sam nedavno napravio. Zivim u Zagrebu u obiteljskoj kuci u prizemlju. Oko mene su takodjer obiteljske kuce u krugu od 50 do 150 metara a onda pocinju zgrade. Jedan svoj PMR446 uredjaj postavio sam na stol pored komjutora, namjestio VOX i gumicom stisnuo slusalicu spojenu na kompjutor na mikrofon Motorole TLKR T5. Na komjutoru sam pustio audio zapis "test 1,2,3 test" pa pauza od nekih desetak sekundi da se vrti u krug. Uzeo sam Motorolu XTN446 i Ucom TT 4710 i sjeo u auto. Vozio sam se kvartom i do udaljenosti od oko kilometar i 3oo metara bez problema cuo snimljenu poruku. Bez potrebe za otvaranjem squelcha. Na udaljenosti od oko 2.3km jos sam mogao razumijeti "1,2,3 test". Na udaljenosti od 9.1km uspio sam uz otvoren squelch cuti roger (onaj zvuk na kraju tx-a) ali nista drugo. Vazno je reci kako niti jedan uredjaj nije bio na idealnom mjestu, ni auto a ni prizemlje u kuci nisu ni priblizno idealni za PMR. Zelio sam vidjeti kako se ponasaju u tim situacijama. Da nisam bio cijelo vrijeme u autu (i vozio) i da je uredjaj u kuci bio na katu ili cak tavanu, rezulatati bi bili daleko bolji ali to nije bio cilj ovog testa. Nadam se da cu uskoro napraviti neki test po centru Zagreba.
Prvi hrvatski blog namijenjen zaljubljenicima u slobodu komuniciranja i kretanja. PMR uredjaji omogucuju upravo to. Njihova neovisnost o skupoj infrastrukturi mobilnih operatera cini ih superiornima u besplatnoj komunikaciji. Potpuno besplatno koristenje PMR uredjaje stavlja na vrh s kojega ih GSM nikada neće potisnuti.
KANAL ZA POMOĆ / POZIVNI KANAL
EMERGENCY CH / CALLING CH
CH8
PMR446 HRVATSKA JE POSTAO. OVAJ BLOG SE VISE NECE OBNAVLJATI NOVIM SADRZAJIMA. pmr446hrvatska.tk29.3.08
na granici - kilometri kroz beton i ciglu
Vrlo cesto pitanje na koje nailazim po forumima a i ono koje mi ljudi upucuju je "a koliko daleko mozes pricati s tim?". Naravno da nikoga previse ne zanima penjanje na brda i obaranje rekorda nego prakticno, u gradu. Radio valovi su vrlo cudni. S jedne strane predvidivi a s druge pak potpuno nepredvidivi. Ovisno o frekvenciji i snazi uredjaja nekada ne mogu proci niti 200 metara (moj najlosiji rezultat) a ponekad prijedju desetke kilometara. Svakako najgora stvar koja se moze dogoditi radio valu je prepreka. Zato se antene i postavljaju sto vise, da se nadvisi sto vise prepreka. Ali sto je s rucnim uredjajima poput PMR-a? Tri najcesce situacije u kojima se koriste su: u autu, u zgradi i na otvorenom. Ako malo bolje pogledamo, niti jedna od tih situacija nije idealna (osim ako smo na vrhu brda). Auto se ponasa ko faradejev kavez i jako lose utjece i na prijem i na predaju. U zgradama je gubitak signala manji nego u autu ali ovisi o materijalima od kojih je zgrada napravljena i o svemu sto nas okruzuje. Na otvorenom sve ovisi gdje smo ali je lose to sto smo nisko a uredjaj nosimo najcesce u nekom djepu ili zakvacen za remen, dakle jos nize.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment