
Motorola XTN446 je profesionalni pmr uredjaj koji zasigurno necete dati djetetu dok se igra po susjedstvu ali to ne znaci da ga u isto vrijeme vi necete koristiti. I za jedno i za drugo ima vise razloga. Djetetu ga necete dati jer je relativno velik i tezak a i kosta desetak puta vise od jeftinih uredjaja. S druge strane, vi cete ga rado koristiti jer je uzitak za koristenje. Jednostavan uredjaj sa svim vaznim funkcijama na dohvat jednog pritiska. Za potpun dozivljaj vazno je reci da ova Motorola, kao i sve koje sam isprobao, ima savrsen zvuk.
Prvi dojmovi su podijeljeni. Velik uredjaj odlicno lezi u ruci. Vrlo kvalitetna plastika ostavlja dojam da ovaj uredjaj traje i traje. Dojam kvari jedino poklopac baterije koji se klima i kao da ne sjeda kako treba, iako je cvrst i osiguran kvalitetnom kopcom. Sve tipke su velike, imaju mali hod i lijep osjecaj prilikom koristenja. Potenciometar za on/off i glasnocu zvucnika takodjer je izuzetno visoke kvalitete. Ekran je ono sto ovaj uredjaj razlikuje od ranije testiranog Kenwooda tk-3201. Na profesionalnom uredjaju ekran nije potreban jer se koriste najcesce par kanala cijeli zivotni vijek radija ali svakako ne smeta, pogotovo ako ste amater. Sto se tice ekrana moram reci da je velik, odlicno organiziran s velikim prikazom kanala i kodova a osvjetljen je crveno.
Na uredjaju se nalazi ukupno osam tipki:
Call - kratkim pritiskom na ovu tipku uredjaj amitira jednu od tri melodije
Scan/Monitor - kratkim pritiskom pokrecemo skeniranje a dugim pritiskom otvaramo squelch koji ostaje otvoren dok ga ne iskljucimo istom tipkom bez obzira emitiramo li ili mijenjamo kanale. Ovo je za svaku pohvalu. (tako to i inace radi motorola)
+ i - tipke sluze za mijenjanje kanala i promjene kada udjemo u menu dok za navigaciju po meniju sluzi menu tipka
MENU tipka sluzi za ulazak u menu i kretanje po istom a dugim pritiskom zakljucavamo tipke (osim PTT, call i monitor)
. i .. - ovo su dvije tipke koje posebno memoriramo. to su zapravo dvije memorije koje koristimo za dva kanala koja najcesce koristimo (kanal i kod). Iako sam rekao da uredjaj ima osam memorija, do njih se dolazi pritiskanjem plus i minus tipki. Ove dvije tipke suluze za najbrzi moguci izbor jednog od dva najcesce koristena kanala (s pripadajucim ctcss/dcs)
PTT tipka se nalazi na lijevom boku uredjaja (gdje joj je i mjesto)
Izbor funkcija je onakav kakav i ocekujete od profesionalnog pmr446 uredjaja. Osam memorija krije se iza pristupa da svakom kanalu unaprijed odredite ctcss ili dcs ili ga ostavite bez koda. Taj se postupak radi u "skrivenom" meniju koji se aktivira kombinacijom tipki prilikom ukljucivanja. Na taj nacin svakom kanalu pridruzimo neki kod i nije ga moguce promijeniti bez ponovnog ulaska u taj menu za programiranje. Nadalje, uredjaj ima VOX i izbor NiMh ili alkalnih baterija a pristup skeniranju je "motorolasto" profesionalan. To znaci da postoji lista kanala koje ce scan skenirati. Od dva do svih osam i tada ih skenira s pripadajucim kodom. Zgodno rjesenje jer mozete staviti vise od dva kanala sto je uobicajeno rjesenje zvano "dual scan" ili dual watch" na jeftinijim uredjajima. Uredjaj ne dekodira ctcss ili dcs. Zanimljivo je rijeseno ukljucivanje nekih funkcija koje najcesce ukljucite i ostavite takvima kao sto su roger i ton tipki. Oboje se ukljucuje i iskljucuje drzeci neku od tipki prilikom ukljucivanja. Na isti se nacin ukljucuje i VOX, drzeci PTT tipku ali se on iskljucuje kod gasenja i potrebno ga je ponovo ukljuciti.
Kuciste je kao sto sam rekao, napravljeno od vrlo kvalitetne plastike i odgovara IP54 standardu. Uredjaj na svojoj gornjoj strani ima lijepo dimenzioniranu savitljivu antenu i potenciometar za glasnocu i on/off. Na lijevoj strani je velika gumena PTT tipka koju je uzitak koristiti zbog kratkog hoda i jasnog "klika". S desne strane je gumenim poklopcem zasticen klasicni motorolin konektor za slusalice i mikrofon (2.5 i 3.5mm). S uredjajem dolaze tri maske: crna, zuta i siva.
Ekran je velik, jasan i uvucen kako bi se sprijecilo grebanje.
Uredjaj koristi NiMh blok ili 4 AA baterije. Trajanje baterije je odlicno a prikaz stanja realan.
Zvuk s ovog uredjaj je nesto sto treba dozivjeti. Glasan i jasan. Jednostavno savrsen. Takodjer svi s kojima sam razgovarao kazu da je i zvuk koji primaju odlican. Jedini moguci nedostatak lezi u tome da se potenciometrom ne moze stisati zvuk na dovoljnomalu razinu kao sto to mogu neki drugi uredjaji s potenciometrom iako je najtisi pozaj daleko tisi nego na svim uredjajima bez potenciometra.
Kopca za remen je velika i sigurna. Postavlja se na remen ili slicno mjesto a uredjaj se utakne u nju.
LE dioda se nalazi iznad ekrana i ima vise modova rada. Vjerojatno najpotrebniji je onaj kada detektira aktivnost na kanalu.

Sto reci za kraj? Zbog svoje cijene od vise od 1400 kuna (s baterijom i kopcom ali bez punjaca) i izostanka skeniranja kodova ovaj uredjaj nije prvi izbor amaterima. S druge strane, savrsen zvuk, ergonomija, robusnost i trajanje baterije ostavlja prostora razmisljanju. Profesionalnim korisnicima svakako ulazi u najuzi izbor.
3 comments:
Dobar uređaj. Imao sam ga prilike probati na poslu i moja ocjena je odličan. Ja osobno za svoje potrebe koristim Brondi FX-200 koji je isto dobar, a puno jeftiniji.
Zoran
jesi se prijavio na forum?
One lady, inside article, said that her child was completely toilet trained at 11 months applying this method.
However, your doctor's medical help maybe necessary, when a fundamental medical condition causes hiccups.
my website - http://www.sonytube.me/
Post a Comment