Prvi hrvatski blog namijenjen zaljubljenicima u slobodu komuniciranja i kretanja. PMR uredjaji omogucuju upravo to. Njihova neovisnost o skupoj infrastrukturi mobilnih operatera cini ih superiornima u besplatnoj komunikaciji. Potpuno besplatno koristenje PMR uredjaje stavlja na vrh s kojega ih GSM nikada neće potisnuti.

KANAL ZA POMOĆ / POZIVNI KANAL

EMERGENCY CH / CALLING CH

CH8

PMR446 HRVATSKA JE POSTAO. OVAJ BLOG SE VISE NECE OBNAVLJATI NOVIM SADRZAJIMA. pmr446hrvatska.tk

30.8.08

IP68 (Entel HT serija)


Dobar prikaz sto sve mogu profesionalni uredjaji :)

24.7.08

Dopuna 24.07.2008.

Topcom Multitalker 1000b

Tsuen Shing WT-441 - test


Tsuen Shing WT-441je PMR446 uredjaj niske cijene i niske kvalitete izrade i materijala ali zato prepun funkcija i odlicnih komunikacijskih osobina.
Ukratko:
-500mW/10mW
-38 ctcss
-podesiv squelch - 4 razine
-VOX - 4 razine
-out of range funkcija
-potenciometar za glasnocu i on/off
-8 call melodija
-istovremeni scan kanala i ctcss-a
-4AAA baterije

Gdje i po kojoj cijeni:
Turbo Limach 299 kuna

Sto je u kutiji:
Nije zapravo rijec o kutiji. Uredjaji su pakirani u prozirnu tvrdu plastiku. U kompletu su samo dva uredjaja s integriranim kopcama za remen. Bez baterija i punjaca.

Prvi dojam:
Uzasno mala tezina, grozna plastika, grozne boje (moji su narancasto/sivi), lijepa dugacka fleksibilna antena (kasnije sam vidio da je jednako dugacka kao i antena na Motoroli XTN446)

Baterije:
Uredjaj ne dolazi s baterijama niti s punjacem. To ne mora biti lose jer imate izbor; i baterija i punjaca. Jedino sto ih morate vaditi i puniti posebno. Postoji navodno neki drop-in punjac ali ne znam tko ga prodaje ako ga uopce netko ima kod nas (sumnjam).

Na ovaj sam uredjaj naletio sasvim slucajno. Cijena je bila povoljna a privukao me sadrzaj naljepnice preko ekrana koja imitira njegov pravi sadrzaj. Duzina antene i potenciometar za glasnocu odusevili su me za taj cjenovni razred. Kupio sam neke presmijesno jeftine punjive baterije u istom ducanu i vec ih u autu na prkiralistu utrpao u jedan od dva uredjaja. Prvi dojam prilikom skidanja poklopca baterija i kratkog petljanja po rukama je beskrajno velika nepreciznost izrade i losa plastika iako ovo drugo ne mogu nicime dokazati i zapravo (kako vrijeme prolazi) mislim da i nije tocno nego se radi o narancastoj boji koja jednostavno previse podsjeca na neku jeftinu igracku. Ovaj uredjaj to definitivno NIJE. Barem ne po funkcijama i komunikacijskim svojstvima. Istu vas sekundu kad upalite uredjaj iznenadi ekrankoji je drugaciji od svih (vjerojatno ne svih) ostalih pmr446 uredjaja. Ekran se ne sastoji od ikonica i osmica koje kombinacijim crtica prikazuju brojeve od 0 do 9 vec ima neku rezoluciju i prikaz na njemu se u potpunosti mijenja ovisno o tome sto radite. Ovakav pristup se nekome moze svidjeti ali meni nije. Zapravo, potrebno je zapamtiti cijeli izbornik ako ga zelite brzo (napamet stiskajuci) koristiti. Ono sto je prava vrijednost ovog uredjaja je svakako sadrzaj izbornika tj broj funkcij koje vam se nude. A njih ima vise nego na bilo kojem uredjaju koji mi je prosao kroz ruke. Kroz izbornik se krecete tipkama gore dolje, u funkciju ulazite tipkom OK, mijenjate postavke tipkama gore dolje i potvrdjujete izbor tipkom ok. Po mom misljenju prekomplicirano (iako vrlo logicno, sporo je). Pa krenimo kroz izbornik:
CH - izbor jednog od osam kanala. Logicno prvo mjesto u izborniku.
Code - izbor jednog od 38 ctcss-a ili iskljucivanje postavkom 0.
SQ - squelch nisam ocekivao na ovom uredjaju. Od 4 stupnja najosjetljiviji je vrlo osjetljiv. Odlicna funkcija koja se na CB uredjajima kontrolira potenciometrom sto dovoljno govori o njenoj vaznosti.
VOX - ovaj uredjaj ima najosjetljiviji VOX koji sam ikada probao. Moze se kontrolirati u cetiri stupnja. Odlicno.
Tone - izbor jednog od osam call melodija.
Rang - ovom funkcijom (koju nisam bas previse isprobavao) birate sto ce vas uredjaj biti kada dva ili vise uredjaja postavite u "Mama - Baby" odnos. Imate ukupno 6 mogucnosti; Mama 1, Mama 2, Mama 3, Baby 1, Baby 2 i Baby 3 s time da broj iza Mama odredjuje s koliko ce se Baby uredjaja Mama spajati a broj iza Baby odredjuje koji je Baby uredjaj u pitanju. Kada su uredjaji ovako postavljeni stalno komuniciraju i preispituju jesu li u vezi. Ako izadju iz dometa javlja se alarmirajuci ton (ovo se moze iskljuciti). Ponavljam da ovo nisam bas previse isprobavao ali mi se cini kao zanimljiva funkcija. Takodjer postoji tipka lijevo od ekrana za brzi pristup ovoj funkciji ali samo mijenja status uredjaja Mama1, Baby1 (s VOX-om ali ga onda mozete iskljuciti a uredjaj ostaje Baby1) ili obican mod bez "Mama - Baby" odnosa.
PS - ovo je zapravo power save mod a u ovom slucaju znaci da smanjujete izlaznu snagu s 0.5W na 0.01W. Zanimljiva funkcija za ustedu struje ako ste stvarno blizu a ja sam ovu funkciju vise puta iskoristio za testiranje prijema jer jednostavno ne morate otici daleko :D
Alar - ovo je zapravo alarm (ne stane zadnje slovo) za "out of range" kada su uredjaji postavljeni u "Mama - Baby" odnos.
Rog - roger. Ton na kraju emitiranja. Moze biti ukljucen ili iskljucen.
Mon - monitor odnosno otvoreni squelch. Na ekranu se pojavi "MON" i broj kanala. tu se na zalost krije najveci nedostatak ovog uredjaja. Pretpostavljate, monitor se iskljucuje nakon emitiranja pa ga je potrebno ponovo ukljuciti. Nemoguca misija ako razgovarate s nekim jako slabim signalom. Stvar je gora jer je monitor skriven u meniju i potrebna su cetiri pritiska na tipke da bi se ukljucio. Stvar je JOS gora jer ovaj uredjaj ima na svom boku dvije tipke. Jedna je naravno PTT a druga na zalost nije monitor nego je Call. Ovo smatram velikim propustom (najvecim).
Scan - skeniranje. Zanimljiva glupost je kada izaberete scan ON, jos morate potvrditi smjer. Potpuno nepotrebno. Ali skeniranje na ovom uredjaju ipak ima jednu lijepu osobinu: dekodiranje ctcss-a! Na zalost ima i jednu stvarno losu. Kada nadje aktivnost (i prikaze ctcss :)) ostaje na kanalu samo onoliko koliko traje prijem i odmah nastavlja skeniranje. Ostali uredjaji ostaju na tom kanalu jos par sekundi.
RST - reset svih postavki na tvornicke.
I to je to od izbornika. Tipke se zakljucabaju kombinacijom dvije tipke.

Sve u svemu radi se vrlo zanimljivom, pravom amaterskom pmr446 uredjaju vrlo povoljne cijene i odlicnog prijema signala (medju prva 3 od mojih 7 uredjaja). Mozda da ima neku zastitu od kise ali sada vec previse trazim. Preporucujem uredjaj prije svega zbog povoljne cijene i obilja (pravih amaterskih) funkcija.

18.5.08

Motorola XTN446 (test)



Motorola XTN446 je profesionalni pmr uredjaj koji zasigurno necete dati djetetu dok se igra po susjedstvu ali to ne znaci da ga u isto vrijeme vi necete koristiti. I za jedno i za drugo ima vise razloga. Djetetu ga necete dati jer je relativno velik i tezak a i kosta desetak puta vise od jeftinih uredjaja. S druge strane, vi cete ga rado koristiti jer je uzitak za koristenje. Jednostavan uredjaj sa svim vaznim funkcijama na dohvat jednog pritiska. Za potpun dozivljaj vazno je reci da ova Motorola, kao i sve koje sam isprobao, ima savrsen zvuk.

Prvi dojmovi su podijeljeni. Velik uredjaj odlicno lezi u ruci. Vrlo kvalitetna plastika ostavlja dojam da ovaj uredjaj traje i traje. Dojam kvari jedino poklopac baterije koji se klima i kao da ne sjeda kako treba, iako je cvrst i osiguran kvalitetnom kopcom. Sve tipke su velike, imaju mali hod i lijep osjecaj prilikom koristenja. Potenciometar za on/off i glasnocu zvucnika takodjer je izuzetno visoke kvalitete. Ekran je ono sto ovaj uredjaj razlikuje od ranije testiranog Kenwooda tk-3201. Na profesionalnom uredjaju ekran nije potreban jer se koriste najcesce par kanala cijeli zivotni vijek radija ali svakako ne smeta, pogotovo ako ste amater. Sto se tice ekrana moram reci da je velik, odlicno organiziran s velikim prikazom kanala i kodova a osvjetljen je crveno.

Na uredjaju se nalazi ukupno osam tipki:
Call - kratkim pritiskom na ovu tipku uredjaj amitira jednu od tri melodije
Scan/Monitor - kratkim pritiskom pokrecemo skeniranje a dugim pritiskom otvaramo squelch koji ostaje otvoren dok ga ne iskljucimo istom tipkom bez obzira emitiramo li ili mijenjamo kanale. Ovo je za svaku pohvalu. (tako to i inace radi motorola)
+ i - tipke sluze za mijenjanje kanala i promjene kada udjemo u menu dok za navigaciju po meniju sluzi menu tipka
MENU tipka sluzi za ulazak u menu i kretanje po istom a dugim pritiskom zakljucavamo tipke (osim PTT, call i monitor)
. i .. - ovo su dvije tipke koje posebno memoriramo. to su zapravo dvije memorije koje koristimo za dva kanala koja najcesce koristimo (kanal i kod). Iako sam rekao da uredjaj ima osam memorija, do njih se dolazi pritiskanjem plus i minus tipki. Ove dvije tipke suluze za najbrzi moguci izbor jednog od dva najcesce koristena kanala (s pripadajucim ctcss/dcs)
PTT tipka se nalazi na lijevom boku uredjaja (gdje joj je i mjesto)

Izbor funkcija je onakav kakav i ocekujete od profesionalnog pmr446 uredjaja. Osam memorija krije se iza pristupa da svakom kanalu unaprijed odredite ctcss ili dcs ili ga ostavite bez koda. Taj se postupak radi u "skrivenom" meniju koji se aktivira kombinacijom tipki prilikom ukljucivanja. Na taj nacin svakom kanalu pridruzimo neki kod i nije ga moguce promijeniti bez ponovnog ulaska u taj menu za programiranje. Nadalje, uredjaj ima VOX i izbor NiMh ili alkalnih baterija a pristup skeniranju je "motorolasto" profesionalan. To znaci da postoji lista kanala koje ce scan skenirati. Od dva do svih osam i tada ih skenira s pripadajucim kodom. Zgodno rjesenje jer mozete staviti vise od dva kanala sto je uobicajeno rjesenje zvano "dual scan" ili dual watch" na jeftinijim uredjajima. Uredjaj ne dekodira ctcss ili dcs. Zanimljivo je rijeseno ukljucivanje nekih funkcija koje najcesce ukljucite i ostavite takvima kao sto su roger i ton tipki. Oboje se ukljucuje i iskljucuje drzeci neku od tipki prilikom ukljucivanja. Na isti se nacin ukljucuje i VOX, drzeci PTT tipku ali se on iskljucuje kod gasenja i potrebno ga je ponovo ukljuciti.

Kuciste je kao sto sam rekao, napravljeno od vrlo kvalitetne plastike i odgovara IP54 standardu. Uredjaj na svojoj gornjoj strani ima lijepo dimenzioniranu savitljivu antenu i potenciometar za glasnocu i on/off. Na lijevoj strani je velika gumena PTT tipka koju je uzitak koristiti zbog kratkog hoda i jasnog "klika". S desne strane je gumenim poklopcem zasticen klasicni motorolin konektor za slusalice i mikrofon (2.5 i 3.5mm). S uredjajem dolaze tri maske: crna, zuta i siva.

Ekran je velik, jasan i uvucen kako bi se sprijecilo grebanje.

Uredjaj koristi NiMh blok ili 4 AA baterije. Trajanje baterije je odlicno a prikaz stanja realan.

Zvuk s ovog uredjaj je nesto sto treba dozivjeti. Glasan i jasan. Jednostavno savrsen. Takodjer svi s kojima sam razgovarao kazu da je i zvuk koji primaju odlican. Jedini moguci nedostatak lezi u tome da se potenciometrom ne moze stisati zvuk na dovoljnomalu razinu kao sto to mogu neki drugi uredjaji s potenciometrom iako je najtisi pozaj daleko tisi nego na svim uredjajima bez potenciometra.

Kopca za remen je velika i sigurna. Postavlja se na remen ili slicno mjesto a uredjaj se utakne u nju.

LE dioda se nalazi iznad ekrana i ima vise modova rada. Vjerojatno najpotrebniji je onaj kada detektira aktivnost na kanalu.

Sto reci za kraj? Zbog svoje cijene od vise od 1400 kuna (s baterijom i kopcom ali bez punjaca) i izostanka skeniranja kodova ovaj uredjaj nije prvi izbor amaterima. S druge strane, savrsen zvuk, ergonomija, robusnost i trajanje baterije ostavlja prostora razmisljanju. Profesionalnim korisnicima svakako ulazi u najuzi izbor.

5.5.08

Svi isti - svi razliciti

Svi PMR446 uredjaji rade na istih osam kanala odnosno frekvencija. Svi imaju 0.5W snage i trajno ugradjenu antenu. Jesu li onda svi isti? I jesu i nisu. Najvaznije je da odgovaraju istom standardu tj. mogu medjusobno komunicirati ali razlike izmedju prizvodjaca i modela cine ih posebnima, vise ili manje upotrebljivima i namjenjenim raznim skupinama korisnika.
Navesti cu najvaznije razlike, one koje bi trebale biti odlujuci faktor prilikom izbora.
CIJENA.
Cijena svakako nesto znaci. Problem je sto moze znaciti nesto sto nam ne treba a da uredjaj jednostavno nema nesto nama vazno. Tako npr. Motorola XTN446 za svojih 1400 kuna nudi odlicno trajanje baterije, savrsen audio, menu i jednostavnost koristenja i prvi mi je izbor kada stvarno "samo" moram komunicirati ali ne skenira ctcss/dcs, velika je i teska i ne previse osjetljiva na signal. S druge pak strane, Ucom Twintalker 4710 nudi podesiv squelch, skeniranje ctcss-a ali monitor funkciju (otvoren squelch) ima skriven iza dugog pritiska na tipku scan a i tada ne ostaje ukljucen sto je u situacijama sa slabim signalom gotovo neupotrebljivo jer ako morate nekoga slusati s monitorom a treba vam dvije sekunde da ga ukljucite i to svaki put nakon sto vi nesto kazete, onda je to gotovo avantura u kojoj sigurno necete uzivati. Visom cijenom svakako nesto dobivamo ali ima i jeftinijih uredjaja koji nam mogu puno pruziti.
KONSTRUKCIJA/KVALITETA IZRADE
Iako uredjaj ne mora nuzno biti tenkovski gradjen poput Kenwooda TK-3201, bilo bi pozeljno da bude sto kvalitetniji, da ne ostaju ogrebotine na njemu, da ne pukne prilikom pada ali i da bude otporan barem na kapi kise. PMR446 uredjaji su rucni primopredajnici, namjenjeni najcesce koristenju na otvorenom i izlozeni su grubljem koristenju.
FUNKCIJE I NJIHOVA DOSTUPNOST
-ptt. ptt tipka je najcesce na lijevom boku uredjaja iako postoje i uredjaji na kojima se ta najvaznija tipka nalazi s prednje strane. Upravo s tom tipkom je povezana jedna dosta diskutirana funkcija koju najcesce nalazimo na Motorolinim uredjajima a to je ogranicenje vremena emitiranja signala (kod Motorole je to 60 sekundi). Neki uredjaji nemaju to ogranicenje, neki imaju podesivo a neki (vecina Motorola) tvornicki postavljeno.
-otvoreni squelch (monitor). Ovo smatram jednom od najvaznijih funkcija iako postoji cijeli niz korisnika i situacija kojima je potpuno nevazna. Radi se o tome da u granicnim slucajevima s vrlo slabim signalom squelch jednostavno ne otvara ili isprekidano otvara zvucnik i tada je vrlo tesko razumjeti sugovornika sto svakako vrlo lose utjece na komunikaciju. Otvaranjem squelcha slusamo kanal kao takav (bez kodova) zajedno sa sumom ali i signalom koji dolazi. Prednost je sto cujemo sve i najslabije signale i to kontinuirano. Sada vam je jasno zasto postoje situacije i korisnici koje monitor uopce ne zanima. Radnik na dizalici mora jasno i glasno cuti onoga u kamionu i ako mu pmr ne moze to pruziti onda ga nece ni koristiti. Razni uredjaji imaju specificna rjesenja ukljucivanja monitor funkcije. Meni se osobno najvise svidja ono na koje sam naisao kod Motorole a to je da kada ga jednom otvorim, squelch ostaje otvoren bez obzira sto emitiram (ptt ili call) jer ocito je da je komunikacija otezana i ne zelim ukljucivati monitor nakon svake recenice koju izgovorim.
-scan. Skeniranje se bitno razlikuje izmedju profesionalnih i amaterskih uredjaja iako postoje i neki vrlo "darezljivi" uredjaji koji imaju izbor nacina skeniranja. Skeniranje moze biti samo po kanalima kada uredjaj ne dekodira kodove (Motorola TLKR-T5 npr) ili uredjaj moze najprije skenirati kanale pa onda posebnom tipkom pokrecemo skeniranje kodova (Ucom Twintalker 6800 npr) zatim imamo "motorolasto" rjesenje skeniranja kanala s predefiniranim kodovima ili bez (ali ne dekodira) pa onda najgluplje rjesenje na koje sam naisao na (inace odlicnom) Kenwoodu UBZ-LJ8 kada sve kanale skenira na zajednickom kodu i za kraj imamo amaterima najzanimljivije rjesenje skeniranja svih kanala s dekodiranjem kodova.
-apo. Automatic Power Off je zanimljiva funkcija koja jednostavno iskljuci uredjaj ako se ne koristi neko vrijeme sto moze sprijeciti nezeljeno praznjenje baterije. Svi uredjaji s ovom funkcijom imaju podesivo vrijeme nakon kojeg se uredjaj iskljucije ali i (naravno) mogucnost iskljucivanja funkcije. Iako prakticna, nikad ju nisam koristio..
-vox i room monitor. Vox je jednostavna funkcija koja aktivira emitiranje kada pocnemo pricati, bez pritiskanja push-to-talk tipke. Prakticno u nizu situacija. VOX je najcesce podesiv u nekoliko nivoa. Room monitor je zapravo zamisljen kao funkcija za nadgledanje beba dok spavaju. Emitiranje se aktivira glasom (VOX) ali je iskljucen prijem, tako da ne probudimo dijete. Iako je na svim uredjajima (koje sam testirao) VOX podesiv, postoje velike razlike u najnizoj osjetljivosti.
-zakljucavanje tipki. Ovo je jedna vrlo prakticna funkcija iako postoje uredjaji na kojima su tipke ili dovoljno tvrde ili su uvucene pa nema ni potrebe za zakljucavanjem.
-out of range je funkcija koja nas alarmira u slucaju da upareni uredjaji izadju iz podrucja komunikacije. Sustav radi na principu da upareni uredjaji (istog proizvodjaca) u vremenskim intervalima sami komuniciraju (sto korisnik ne cuje) i zvucnim signalom alarmiraju korisnika u slucaju da to vise nisu u stanju. Rijetki uredjaji imaju ovu zgodnu ali pomalo nepotrebnu funkciju.
-sat. Nije kratica :) Neki uredjaji imaju sat i to mi se svidjelo.
BATERIJE
Uredjaji se dijele na one koji koriste neke standardne (AA ili AAA) baterije i na one koji koriste specificne baterijske blokove. Vecina amaterskih ali i profesionalnih uredjaja koji koriste svoje baterijske blokove imaju mogucnost koristenja i standardnih baterija (sa ili bez adaptera). Iako su tezi ipak bih prednost dao uredjajima koji koriste AA baterije, prije svega zbog kapaciteta ali i vece dostupnosti. Vazno je spomenuti da zbog razlike u naponu, uredjaji koji imaju mogucnost rada na AA ili AAA baterijama, najvecu snagu od 0.5W postizu samo s alkalnim baterijama.
KONTROLA GLASNOCE
Glasnocu zvucnika mozete kontrolirati potenciometrom ili tipkama. Veliku prednost dajem potenciometru pogotovo ako uredjaj bez potenciometra i na najtisem polozaju ima preglasan zvuk (Ucom Twintalker 6800)
SQUELCH
Moze biti podesiv, tvornicki namjesten ili automatski (ne znam kako i sto radi ali ima ga Motorola T5 i nije neka ludnica). Ima uredjaja s jednostavno preniskim podesenim squelcom i zvucnik se otvara na svaku glupost (Ucom TT6800)
OSJETLJIVOST NA SIGNAL
Radi se o sposobnosti uredjaja da bolje ili losije prima signal. Razlike izmedju uredjaja su vrlo velike. Iako je logicno u praksi se nije pokazalo da nuzno ima veze s duzinom antene. PMR446 je namijenjen komunikaciji na malim udaljenostima i velika osjetljivost moze zanimati jedino amatere prilikom "vadjenja masti" svojim uredjajima prilikom DX-anja.

I to bi ukratko bilo to.

29.3.08

na granici - kilometri kroz beton i ciglu

Vrlo cesto pitanje na koje nailazim po forumima a i ono koje mi ljudi upucuju je "a koliko daleko mozes pricati s tim?". Naravno da nikoga previse ne zanima penjanje na brda i obaranje rekorda nego prakticno, u gradu. Radio valovi su vrlo cudni. S jedne strane predvidivi a s druge pak potpuno nepredvidivi. Ovisno o frekvenciji i snazi uredjaja nekada ne mogu proci niti 200 metara (moj najlosiji rezultat) a ponekad prijedju desetke kilometara. Svakako najgora stvar koja se moze dogoditi radio valu je prepreka. Zato se antene i postavljaju sto vise, da se nadvisi sto vise prepreka. Ali sto je s rucnim uredjajima poput PMR-a? Tri najcesce situacije u kojima se koriste su: u autu, u zgradi i na otvorenom. Ako malo bolje pogledamo, niti jedna od tih situacija nije idealna (osim ako smo na vrhu brda). Auto se ponasa ko faradejev kavez i jako lose utjece i na prijem i na predaju. U zgradama je gubitak signala manji nego u autu ali ovisi o materijalima od kojih je zgrada napravljena i o svemu sto nas okruzuje. Na otvorenom sve ovisi gdje smo ali je lose to sto smo nisko a uredjaj nosimo najcesce  u nekom djepu ili zakvacen za remen, dakle jos nize. 
Opisati cu vrlo jednostavan test kojeg sam nedavno napravio. Zivim u Zagrebu u obiteljskoj kuci u prizemlju. Oko mene su takodjer obiteljske kuce u krugu od 50 do 150 metara a onda pocinju zgrade. Jedan svoj PMR446 uredjaj postavio sam na stol pored komjutora, namjestio VOX i gumicom stisnuo slusalicu spojenu na kompjutor na mikrofon Motorole TLKR T5. Na komjutoru sam pustio audio zapis "test 1,2,3 test" pa pauza od nekih desetak sekundi da se vrti u krug. Uzeo sam Motorolu XTN446 i Ucom TT 4710 i sjeo u auto. Vozio sam se kvartom i do udaljenosti od oko kilometar i 3oo metara bez problema cuo snimljenu poruku. Bez potrebe za otvaranjem squelcha. Na udaljenosti od oko 2.3km jos sam mogao razumijeti "1,2,3 test". Na udaljenosti od 9.1km uspio sam uz otvoren squelch cuti roger (onaj zvuk na kraju tx-a) ali nista drugo. Vazno je reci kako niti jedan uredjaj nije bio na idealnom mjestu, ni auto a ni prizemlje u kuci nisu ni priblizno idealni za PMR. Zelio sam vidjeti kako se ponasaju u tim situacijama. Da nisam bio cijelo vrijeme u autu (i vozio) i da je uredjaj u kuci bio na katu ili cak tavanu, rezulatati bi bili daleko bolji ali to nije bio cilj ovog testa. Nadam se da cu uskoro napraviti neki test po centru Zagreba. 

17.3.08

Kenwood UBZ-LJ8

KENWOOD UBZ-LJ8 je pmr446 uredjaj dostupan u crnoj, srebrnoj i zutoj boji. Visok stupanj robusnosti i otpornosti na kisu iako nisu na razini TK-3201, dobrodosle su osobine. Kvalitatan i glasan zvuk zajedno sa sklopivom antenom cine ovaj uredjaj odlicnim izborom za svakodnevnu upotrebu.
Gdje i posto? kenwood.hr a cijena je 720 kuna za sto dobijete jedan uredjaj, kopcu za remen i upute za koristenje. Kenwood je odlucio uz ovaj pmr ne isporucivati punjivu bateriju i punjac buduci da uredjaj moze raditi s tri AA alkalne baterije. Baterija i punjac se nalaze na popisu dodatne opreme.
Prvi kontakt je zanimljiv. Odmah mi se svidjela sklopiva antena i pomalo prevelika kopca za remen koja se kasnije pokazala najboljom do sada upravo zbog svog dizajna i polozaja koji je nesto iznad uredjaja tako da on zapravo visi. Odlicno, sigurno i sto je najvaznije, upotrebljivo! Petljajuci po menijima (ima ih dva) i proucavajuci uputstva, otkrivamo fantasticne sitnice ali i glupe propuste. Najprije bih zelio spomenuti ono sto mi se nikako ne svidja, monitor (otvoreni squelch). Dok i najjeftiniji uredjaji poput no-name-a iz jedne vrlo poznate megatrgovine djecjom i sportskom opremom (i igrackama) ima poseban monitor gumb tik ispod PTT-a, ovaj poluprofesionalni pmr otvaranje squelcha ima u meniju!!!! I to ne u obicnom nego u "skrivenom" koji se otvara kombinacijom tipki kod ukljucivanja, sramota. Tako vazna funkcija jednostavno ne smije biti tako skrivena! Druga stvar je scan. Ljudi iz kenwooda ocito ne znaju sto to znaci jer scan skenira samo kanale po zajednickom ctcss-u. Zasto to???? Hm, ni meni nije jasno. Imao sam prijedbe na Motorolu T5 ali ovaj uredjaj skenira samo ako je na nekom kanalu ukljucen ctcss i onda krece od tog kanala s tim ctcss-om i vrti ostale kanale ali samo na tom (istom ctcss-u). U ovom je obliku scan neupotrebljiv. Nema govora o nekom dekodiranju ctcss-a. Za cijenu od 720 kuna po komadu mislim da je ovo malo neozbiljno.


Ali da ne bi sve bilo tako lose, gospoda koja se kriju ispod velikog K pobrinula su se da ovaj uredjaj ipak bude zeljen primjerak komunikacijske opreme. jesam li spomenuo predivnu kopcu? E pa ponovno cu ju spomenuti. Sklopivu antenu? I ona je vrlo prakticna. Postoje jos dvije sitnice koje dok ne iskusite, ne znate da vam trebaju. Izbor vrste baterija- NiMh ili alkalne. jednostavno je rijec o pokazivacu stanja baterija. Odlicna stvar. Drugo je funkcija "loud" kada jednostavno poglasnite zvuk. Vrlo upotrebljivo u bucnim okruzenjima.
I sada, naravno dolazimo do glavnog aduta. Prijem signala. Kako sam LJ8 testirao paralelno s top modelom TK-3201 nasao sam se u situaciji kada sam na skupljem uredjaju nasao vrlo slabu komunikaciju, jedva razumljivu i uz otvoren squelch. Na srecu, dovoljno dugo je trajala da mogu napraviti usporedbu izmedju LJ8 i TK-3201 ali i ostalih pmrova koje posjedujem. I dok niti jedan osim dva Kenwooda nisu davali do znanja da se na tom kanalu ista dogadja,, ova dva prezimenjaka su se borila s pozadinskim sumom. Moram biti iskren i priznati da se LJ8 malo bolje ponasao. Jednostavno, vise sam razgovora razumio s njega nego s TK-3201 (tesko za priznati, pogotovo jer sam se zaljubio u TK-3201). I eto. Mozda to govori sve. Mozda nekome nije toliko vazno. Mene se jako dojmilo.

test je omogucio:




28.2.08

KENWOOD TK-3201 - test


Kenwood TK-3201 je profesionalni PMR446 uredjaj namijenjen dugogodisnjem radu u svim uvjetima. Ovaj (relativno) velik i tezak uredjaj odusevljava korisnika svojom izdrzljivoscu, performansama i jednostavnoscu koristenja.
Gdje i po kojoj cijeni? kenwood.hr a cijena je 2062 kune sto ukljucuje Li-Ion bateriju od 2000 mAh, stolni punjac i kopcu za remen.
Prvi kontakt. Uf. Ovo je uredjaj kojemu se covjek mora diviti prvih nekoliko dana. Prvorazredni materijali i vrhunska izrada odaju dojam savrsenstva. Jednostavnost dizajna a time i krajnje intuitivno koristenje cine ovaj uredjaj gotovo prirodnim sredstvom komunikacije. No, moram biti iskren, nije "plug and play" osim ako nemate dva ili vise. Dva kruzna izbornika na gornjoj strani imaju ulogu izbora jednog od sesnaest ranije namjestenih kanala sa ili bez ctcss/dcs-a i glasnoce zvucnika odnosno "off" polozaja. Dakle, kanali (i kodovi) su tvornicki predefinirani ili ih morate sami namjestiti. Za to vam je potreban ili kabl i software ili malo truda da to napravite "na slijepo". Postoji procedura i nije tako komplicirana kao sto se mozda cini. Ono sto vam prvo pada u oci nakon pocetne opcinjenosti je nedostatak ekrana. Ekrana? U tjedan dana testiranja nije mi ni sekunde nedostajao. Mozda mi je nedostajao cjeloviti scan ali ovaj pmr tome nije ni namijenjen. I sada vjerojatno dolazimo do osnovnog pitanja: kome je namijenjen ovaj pmr446 walkie-talkie? Svima onima kojima je ova vrsta komunikacije vazan dio posla i onima koji ne zele nikakve kompromise kada je u pitanju domet uredjaja, kvaliteta veze, dugotrajnost i robusnost opreme. Ima li to cijenu? O da. Naravno da ima, 2062 kune. To je u svakom slucaju vrlo povoljna cijena za ovakav uredjaj kojega se ni Rambo ne bi sramio a da ne kazem da ce Kenwood TK-3201 prezivjeti daleko teze uvjete od svoga korisnika.
Prednosti. Osnovno je da za nesto vise ulozenog novca dobivate uredjaj za kojeg se ne morate bojati da ce prestati raditi ako padne, pokisne ili zavrsi na motocross stazi. Vrhunska osjetljivost na signal i maksimum emitiranog signala (s obzirom na zakonsko ogranicenje snage) samo su dodatak s kojim je "lijepo zivjeti".
Nedostaci. Iako je kompaktan, ne spada u kategoriju pmr igracaka iz supermarketa. Tezina znaci kvalitetu i robusnost i nije za dzep ljetne kosulje. Nedostatak menija poput onih na suvremenim mobitelima, nekome se moze ciniti kao mana ali to je vise stvar izbora. Ja bih osobno a i veliki broj profesionalnih korisnika, izabrao vrhunsku robusnost i performanse ispred tetrisa i mp3 playera na pmr uredjaju.
I za kraj, ako ste ikada mastali parkirati Tatru ispred Gradske kavane na Trgu bana Jelacica onda svakako morate za pojasom imati Kenwood TK-3201. Ovo je proizvod koji nesumnjivo ima svoje korisnike a sada ima i obozavatelja ;)

test je omogucio:

10.2.08

T5, Motorola T5

Ovaj prekrasan Motorolin pmr446 uredjaj vrlo brzo moze postati stalni suputnik svakom stanovniku Europe (zbog pmr446 standarda). Osobno ne znam niti jedan drugi walkie-talkie kojega mozete bez ikakvog srama staviti na sank pored kljuceva svog (takodjer crnog) Mercedesa. Ali krenimo redom.
Gdje i po kojoj cijeni? U Zagrebu sigurno. Do 500 kuna (dva uredjaja s punjacem i baterijama).
Sto je u kutiji? U kutiji se nalaze dva pmr uredjaja, dva NiMH baterijska bloka, dvostruki drop in punjac, dva adaptera za samostalno punjenje baterija, dvije kopce za remen i nekakve upute (kazem nekakve jer nisu (i) na hrvatskom i jer u hrpi kojekakvih nevaznih stvari ne pise jedna uzasno vazna zbog koje nisam nocima spavao, zbog koje sam kontaktirao Motorolu putem vise mailova a zapravo je TO samo trebalo navesti u uputama!!!) Vjerojatno primjecujete da u kutiji nema slusalica (hm).
Prvi kontakt. Uaaaau. Ovo je komad sjajne (u ovom slucaju) crne plastike i sive gume koju nikada ne zelite ispustiti iz ruke. Da, savrseno lezi u ruci. Naravno, iste sekunde sam stavio bateriju i poklopac i upalio oba. OK, kanal 1 ctcss 1. PTT ... i, radi (uz malo mikrofonije jer sam u svakoj ruci imao po jedan). Druga stvar koju sam napravio je prckanje po tipkama i meniju. 98% logicno i razumljivo. Aha,, treca stvar, scan. Scan___ nista, nula, zero. Hm (ovo je trajalo nekoliko dana ali o tome malo kasnije).
Dizajn. Koji jebeni dizajn?!?! Pa govorimo o vokitokiju!!! Heh. Ocito su prosla ta vremena jer ovo je po meni jedna od najljepsih rucnih radio stanica. Mjesavina Mad Max-a, Zvjezdanih staza i nepoznatog predmeta koji visi s nekog alpinista. No vratimo se osnovama odnosno temeljnom pitanu "a gdje je antena??!". E pa dragi moji antena je ono gore sto okruzuje rupu. I to je to. TO je antena. Svatko pametan zna da antena treba biti 15.8 centimetara. Sto bi deckima u Motoroli? Ali dobro. Pravi test je onaj "halo, cujes"-"cujem". O tome malo kasnije. Necu previse o ostalim sitnicam. Evo vam slike pa gledajte.
Menu, tipke i sl. Sest tipki plus PTT. I to je sasvim dovoljno za apsolutno sve. Moram napomenuti neke lijepe stvari. Monitor je par sekundi privremeni a onda zapisti i postaje trajni, ok. Tijekom monitora mozete pritisnuti call i PTT a po zavrsetku tih radnji, uredjaj se ponovo vraca u monitor mod. Cool. I drugo, tipke gore/dolje sluze za kontrolu glasnoce osim jedino kada petljate po meniju ili mijenjate kanale, ctcss ili dcs.
Kvaliteta izrade, izdrzljivost.... Djeluje jako cvrsto i trajno. Kvaliteta plastike i gume cine se na visokoj razini. Jedan je slucajan pad na asfalt ipak pokazao da na gumi ostaju tragovi (za razliku od plastike). Promidjbeni materijali navode da je ovaj uredjaj namijenjen "zahtjevnijim aktivnim korisnicima" medjutim ja nisam nasao gumicu oko poklopca baterija (kakva postoji na poklopcu na ranije opisanom Ucomu) tako da je neka "kisootpornost" i sl predmet buducih testiranja u stvarnim situacijama.
Domet, kvaliteta zvuka, osjetljivost na signal, trajanje baterije. Sto se tice dometa za sada znam da se u gradu ponasa vrlo dobro, ako ne i odlicno dok je jedan polutest s optickom vidljivoscu pokazao da 9.75 kilometara nije apsolutno nikakv problem; pogotovo uzmemo li u obzir napola napunjene baterije u oba uredjaja. Zvuk je bio savrsen, bez ikakih prekidanja, kao da razgovarate iz sobe u sobu. Osobno ocekujem jos daleko bolje rezultate. Kvaliteta zvuka je dalekoiznadprosjecna pogotovo usporedjujemo li ga sa zvukom s (ne previse) jeftinijih uredjaja. Jedina mana je sto je i na najtisem polozaju zvuk preglasan u nekim situacijama. Osjetljivost na signal je vrlo dobra (ali to mi je tesko utvrditi). Motorola tvrdi da baterija traje 14 sati u 5/5/90 rezimu rada. Moje iskustvo pokazuje da su te tvrdnje u najmanju ruku tocne ako ne i preskromne.
Nedostaci. Osnovni i najveci nedostatak je sto ako na bilo kojem kanalu imate ukljucen neki ctcss ili dcs uredjaj na tom kanalu gleda samo to a ne ostale ctcss-ove i dcs-ove. To je i bila moja nocna mora prvih nekoliko dana jer skeniranje nije nalazilo nista a upola jeftiniji Ucom iz Lidla nadje barem nekoliko razgovora. Sto je bilo. Tvornicki je na svakom kanalu ctcss bio stavljen na 1. Pokretanjem scan funkcije T5 je skenirao samo 1-1, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1, 7-1 i 8-1 i NISTA drugo. Dakle ako zelite skenirati sve onda morate sve ctcss-ove iskljuciti (staviti na nulu) a to nije svaki puta bas prakticno. S ovim navedenim vjerojatno je povezana druga stvar. Kada nadjete nesto na npr sestom kanalu Motorola T5 vam ne pokaze ctcss ili dcs na kojem se odvija komunikacija,, tako da joj se ne mozete ni prikljuciti. Iako su ovo ozbiljni nedostaci, svakako im se moze progledati kroz prste. Nadajmo se da ce ove sitnice biti ispravljene na nasljedniku.


31.1.08

Motorola TLKR-T5


Vas omiljeni admin se malo ponovio :)
Nadam se da cu prve dojmove moci podijeliti s vama uskoro.