Prvi hrvatski blog namijenjen zaljubljenicima u slobodu komuniciranja i kretanja. PMR uredjaji omogucuju upravo to. Njihova neovisnost o skupoj infrastrukturi mobilnih operatera cini ih superiornima u besplatnoj komunikaciji. Potpuno besplatno koristenje PMR uredjaje stavlja na vrh s kojega ih GSM nikada neće potisnuti.

KANAL ZA POMOĆ / POZIVNI KANAL

EMERGENCY CH / CALLING CH

CH8

PMR446 HRVATSKA JE POSTAO. OVAJ BLOG SE VISE NECE OBNAVLJATI NOVIM SADRZAJIMA. pmr446hrvatska.tk

28.2.08

KENWOOD TK-3201 - test


Kenwood TK-3201 je profesionalni PMR446 uredjaj namijenjen dugogodisnjem radu u svim uvjetima. Ovaj (relativno) velik i tezak uredjaj odusevljava korisnika svojom izdrzljivoscu, performansama i jednostavnoscu koristenja.
Gdje i po kojoj cijeni? kenwood.hr a cijena je 2062 kune sto ukljucuje Li-Ion bateriju od 2000 mAh, stolni punjac i kopcu za remen.
Prvi kontakt. Uf. Ovo je uredjaj kojemu se covjek mora diviti prvih nekoliko dana. Prvorazredni materijali i vrhunska izrada odaju dojam savrsenstva. Jednostavnost dizajna a time i krajnje intuitivno koristenje cine ovaj uredjaj gotovo prirodnim sredstvom komunikacije. No, moram biti iskren, nije "plug and play" osim ako nemate dva ili vise. Dva kruzna izbornika na gornjoj strani imaju ulogu izbora jednog od sesnaest ranije namjestenih kanala sa ili bez ctcss/dcs-a i glasnoce zvucnika odnosno "off" polozaja. Dakle, kanali (i kodovi) su tvornicki predefinirani ili ih morate sami namjestiti. Za to vam je potreban ili kabl i software ili malo truda da to napravite "na slijepo". Postoji procedura i nije tako komplicirana kao sto se mozda cini. Ono sto vam prvo pada u oci nakon pocetne opcinjenosti je nedostatak ekrana. Ekrana? U tjedan dana testiranja nije mi ni sekunde nedostajao. Mozda mi je nedostajao cjeloviti scan ali ovaj pmr tome nije ni namijenjen. I sada vjerojatno dolazimo do osnovnog pitanja: kome je namijenjen ovaj pmr446 walkie-talkie? Svima onima kojima je ova vrsta komunikacije vazan dio posla i onima koji ne zele nikakve kompromise kada je u pitanju domet uredjaja, kvaliteta veze, dugotrajnost i robusnost opreme. Ima li to cijenu? O da. Naravno da ima, 2062 kune. To je u svakom slucaju vrlo povoljna cijena za ovakav uredjaj kojega se ni Rambo ne bi sramio a da ne kazem da ce Kenwood TK-3201 prezivjeti daleko teze uvjete od svoga korisnika.
Prednosti. Osnovno je da za nesto vise ulozenog novca dobivate uredjaj za kojeg se ne morate bojati da ce prestati raditi ako padne, pokisne ili zavrsi na motocross stazi. Vrhunska osjetljivost na signal i maksimum emitiranog signala (s obzirom na zakonsko ogranicenje snage) samo su dodatak s kojim je "lijepo zivjeti".
Nedostaci. Iako je kompaktan, ne spada u kategoriju pmr igracaka iz supermarketa. Tezina znaci kvalitetu i robusnost i nije za dzep ljetne kosulje. Nedostatak menija poput onih na suvremenim mobitelima, nekome se moze ciniti kao mana ali to je vise stvar izbora. Ja bih osobno a i veliki broj profesionalnih korisnika, izabrao vrhunsku robusnost i performanse ispred tetrisa i mp3 playera na pmr uredjaju.
I za kraj, ako ste ikada mastali parkirati Tatru ispred Gradske kavane na Trgu bana Jelacica onda svakako morate za pojasom imati Kenwood TK-3201. Ovo je proizvod koji nesumnjivo ima svoje korisnike a sada ima i obozavatelja ;)

test je omogucio:

10.2.08

T5, Motorola T5

Ovaj prekrasan Motorolin pmr446 uredjaj vrlo brzo moze postati stalni suputnik svakom stanovniku Europe (zbog pmr446 standarda). Osobno ne znam niti jedan drugi walkie-talkie kojega mozete bez ikakvog srama staviti na sank pored kljuceva svog (takodjer crnog) Mercedesa. Ali krenimo redom.
Gdje i po kojoj cijeni? U Zagrebu sigurno. Do 500 kuna (dva uredjaja s punjacem i baterijama).
Sto je u kutiji? U kutiji se nalaze dva pmr uredjaja, dva NiMH baterijska bloka, dvostruki drop in punjac, dva adaptera za samostalno punjenje baterija, dvije kopce za remen i nekakve upute (kazem nekakve jer nisu (i) na hrvatskom i jer u hrpi kojekakvih nevaznih stvari ne pise jedna uzasno vazna zbog koje nisam nocima spavao, zbog koje sam kontaktirao Motorolu putem vise mailova a zapravo je TO samo trebalo navesti u uputama!!!) Vjerojatno primjecujete da u kutiji nema slusalica (hm).
Prvi kontakt. Uaaaau. Ovo je komad sjajne (u ovom slucaju) crne plastike i sive gume koju nikada ne zelite ispustiti iz ruke. Da, savrseno lezi u ruci. Naravno, iste sekunde sam stavio bateriju i poklopac i upalio oba. OK, kanal 1 ctcss 1. PTT ... i, radi (uz malo mikrofonije jer sam u svakoj ruci imao po jedan). Druga stvar koju sam napravio je prckanje po tipkama i meniju. 98% logicno i razumljivo. Aha,, treca stvar, scan. Scan___ nista, nula, zero. Hm (ovo je trajalo nekoliko dana ali o tome malo kasnije).
Dizajn. Koji jebeni dizajn?!?! Pa govorimo o vokitokiju!!! Heh. Ocito su prosla ta vremena jer ovo je po meni jedna od najljepsih rucnih radio stanica. Mjesavina Mad Max-a, Zvjezdanih staza i nepoznatog predmeta koji visi s nekog alpinista. No vratimo se osnovama odnosno temeljnom pitanu "a gdje je antena??!". E pa dragi moji antena je ono gore sto okruzuje rupu. I to je to. TO je antena. Svatko pametan zna da antena treba biti 15.8 centimetara. Sto bi deckima u Motoroli? Ali dobro. Pravi test je onaj "halo, cujes"-"cujem". O tome malo kasnije. Necu previse o ostalim sitnicam. Evo vam slike pa gledajte.
Menu, tipke i sl. Sest tipki plus PTT. I to je sasvim dovoljno za apsolutno sve. Moram napomenuti neke lijepe stvari. Monitor je par sekundi privremeni a onda zapisti i postaje trajni, ok. Tijekom monitora mozete pritisnuti call i PTT a po zavrsetku tih radnji, uredjaj se ponovo vraca u monitor mod. Cool. I drugo, tipke gore/dolje sluze za kontrolu glasnoce osim jedino kada petljate po meniju ili mijenjate kanale, ctcss ili dcs.
Kvaliteta izrade, izdrzljivost.... Djeluje jako cvrsto i trajno. Kvaliteta plastike i gume cine se na visokoj razini. Jedan je slucajan pad na asfalt ipak pokazao da na gumi ostaju tragovi (za razliku od plastike). Promidjbeni materijali navode da je ovaj uredjaj namijenjen "zahtjevnijim aktivnim korisnicima" medjutim ja nisam nasao gumicu oko poklopca baterija (kakva postoji na poklopcu na ranije opisanom Ucomu) tako da je neka "kisootpornost" i sl predmet buducih testiranja u stvarnim situacijama.
Domet, kvaliteta zvuka, osjetljivost na signal, trajanje baterije. Sto se tice dometa za sada znam da se u gradu ponasa vrlo dobro, ako ne i odlicno dok je jedan polutest s optickom vidljivoscu pokazao da 9.75 kilometara nije apsolutno nikakv problem; pogotovo uzmemo li u obzir napola napunjene baterije u oba uredjaja. Zvuk je bio savrsen, bez ikakih prekidanja, kao da razgovarate iz sobe u sobu. Osobno ocekujem jos daleko bolje rezultate. Kvaliteta zvuka je dalekoiznadprosjecna pogotovo usporedjujemo li ga sa zvukom s (ne previse) jeftinijih uredjaja. Jedina mana je sto je i na najtisem polozaju zvuk preglasan u nekim situacijama. Osjetljivost na signal je vrlo dobra (ali to mi je tesko utvrditi). Motorola tvrdi da baterija traje 14 sati u 5/5/90 rezimu rada. Moje iskustvo pokazuje da su te tvrdnje u najmanju ruku tocne ako ne i preskromne.
Nedostaci. Osnovni i najveci nedostatak je sto ako na bilo kojem kanalu imate ukljucen neki ctcss ili dcs uredjaj na tom kanalu gleda samo to a ne ostale ctcss-ove i dcs-ove. To je i bila moja nocna mora prvih nekoliko dana jer skeniranje nije nalazilo nista a upola jeftiniji Ucom iz Lidla nadje barem nekoliko razgovora. Sto je bilo. Tvornicki je na svakom kanalu ctcss bio stavljen na 1. Pokretanjem scan funkcije T5 je skenirao samo 1-1, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1, 7-1 i 8-1 i NISTA drugo. Dakle ako zelite skenirati sve onda morate sve ctcss-ove iskljuciti (staviti na nulu) a to nije svaki puta bas prakticno. S ovim navedenim vjerojatno je povezana druga stvar. Kada nadjete nesto na npr sestom kanalu Motorola T5 vam ne pokaze ctcss ili dcs na kojem se odvija komunikacija,, tako da joj se ne mozete ni prikljuciti. Iako su ovo ozbiljni nedostaci, svakako im se moze progledati kroz prste. Nadajmo se da ce ove sitnice biti ispravljene na nasljedniku.